Są takie chwile gdy potrzebujemy energii, a nie mamy czasu na odpoczynek. W takich chwilach często sięgamy po napoje, które mają nam dodać sił do działania. Częstym wyborem jest kawa. Jednak nie zawsze ona wystarcza, w dodatku nie każdy ją lubi. Co w takim razie sprawdzi się lepiej niż mocna kawa? Wiele osób sięga po energetyki lub izotoniki. Jakie są między nimi różnice. Który napój lepiej wybrać?
Napoje energetyczne — co warto o nich wiedzieć?
Jednym z ważniejszych składników napojów energetycznych jest kofeina oraz tauryna. Oba te składniki pobudzają do działania, zwiększają koncentrację. Co więcej — efekt pojawia się w krótkim czasie po spożyciu napoju. Dzięki temu energetyki wydają się idealnym wyborem na kryzysowe sytuacje.
Z drugiej strony często można spotkać informacje o negatywnym wpływie energetyków na zdrowie m.in. bezsenności, odwodnieniu, obciążeniu układu krwionośnego.
I oczywiście, jeśli masz problemy zdrowotne, to wtedy powinieneś unikać energetyków. Ponadto nie należy tych napojów spożywać w dużych ilościach. Natomiast spożywane w kryzysowych sytuacjach mogą skutecznie pobudzić do działania.
Napoje izotoniczne — kiedy sprawdzą się popularne izotoniki
Napoje izotoniczne są skierowane przede wszystkim do osób aktywnych fizycznie. Mowa tu nie tylko o sportowcach, ale także osobach np. pracujących fizycznie.
Podczas wysiłku z potem wydalane są także składniki odżywcze, minerały. Izotoniki zawierają nie tylko wodę, ale również węglowodany oraz minerały i witaminy. Takie połączenie poprawia wchłanianie się wody, dzięki temu izotoniki nawadniają lepiej niż zwykła woda mineralna. Ponadto zapewniają istotne składniki odżywcze twojemu organizmowi.
Dlatego warto korzystać z izotoników, gdy przewidujesz wzmożoną aktywność fizyczną np. trening na siłowni albo pracę fizyczną.
Izotoniki, czy energetyki — co ostatecznie wybrać?
Izotoniki i energetyki często są zestawiane obok siebie. Natomiast należy pamiętać, że to produkty o zupełnie innym działaniu i przeznaczeniu.
Napoje energetyzujące mają za zadanie przede wszystkim pobudzić do działania. Dlatego sprawdzają się w kryzysowych sytuacjach np. gdy musisz wrócić do domu samochodem i czujesz się zmęczony albo gdy nie możesz sobie pozwolić na tradycyjny odpoczynek. Jednocześnie należy pić je z umiarem.
Natomiast napoje izotoniczne sprawdzą się podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego. Pozwalają skutecznie uzupełnić braki wody, węglowodanów oraz składników odżywczych.