Jeśli nie masz możliwości podłączenia działki do sieci kanalizacyjnej, to jedynym rozwiązaniem jest wybudowanie tak zwanego szamba, czyli bezodpływowego zbiornika na ścieki lub inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków. Tego typu instalacje muszą być regularnie opróżniane. Jednocześnie często należy także stosować specjalne preparaty.
Jak działają preparaty do szamba?
Preparaty do szamb zawierają bakterie, które pomagają w rozkładaniu osadów i złogów. Ich działanie jest uzależnione m.in. od postaci środka. Niektóre produkty wsypuje się bezpośrednio do zbiornika, natomiast inne należy zaaplikować do toalety. Dokładną instrukcję stosowania znajdziesz zawsze na opakowaniu lub dołączonej do produktu instrukcji.
Najważniejszą rolę odgrywa trzymanie się zaleceń producenta i pamiętanie o regularnym stosowaniu preparatu. Tylko w ten sposób uzyskasz możliwie najlepsze rezultaty.
Pamiętaj także o tym, że większość popularnych środków zawiera pożyteczne bakterie, które są wrażliwe na mocne środki do dezynfekcji. Dlatego też, żeby uzyskać optymalne rezultaty, istotne jest stosowanie odpowiedniej chemii domowej.
Po co stosować preparaty do szamba?
Wiele osób nie zastanawia się, co się dzieje ze ściekami, które trafią do szamba. Myślą, że one po prostu „leżą” aż zbiornik zostanie opróżniony. Natomiast zachodzą tam różne procesy m.in. rozkładu i fermentacji. Gdy zostaną zaburzone, to zwiększona zostaje uciążliwość ścieku, co objawia się m.in. bardziej nieprzyjemnym zapachem.
W uniknięciu takiej sytuacji pomagają preparaty do szamb. Są to środki neutralizujące nieprzyjemne zapachy, zapobiegają powstawaniu zatorów w kanalizacji oraz rozpuszczają osady na dnie zbiornika takie jak muł, oraz nieczystości.
Tak kompleksowe działanie sprawia, że obecność szamba nie wywołuje dyskomfortu, ponieważ nie unoszą się nieprzyjemne zapachy. Dzięki stosowaniu preparatów można rzadziej opróżniać zbiornik. Ponadto sprawiają one, że mniejsza ilość szkodliwych substancji trafia do gleby.
Jaki rodzaj preparatu do szamba wybrać?
Na rynku dostępne są różne rodzaje produktów. Wyróżniamy m.in. środki zawierające bakterie oraz środki chemiczne. Preparaty z bakteriami są najpopularniejszym rozwiązaniem, które jest uniwersalne i daje najlepsze rezultaty.
Dostępne są różne formy środków z bakteriami — tabletki, płyn oraz proszek lub granulki. Ostatni rodzaj jest najpopularniejszy. Preparaty w proszku, czy też granulkach są łatwe do przechowywania i dawkowania.
Jednocześnie największą rolę odgrywa skład oraz regularne stosowanie środka w zgodzie z zaleceniami producenta. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie używanie preparatów oraz ich niewłaściwe dawkowanie może sprawić, że ostateczne rezultaty nie będą zadowalające.