Jeśli chcesz się cieszyć pięknym, intensywnie zielonym i gęstym trawnikiem to niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Trawa należy do grupy wymagających roślin, dlatego też potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Bez nich nawet najlepsze mieszanki traw nie dadzą pożądanego rezultatu.
Jaki nawóz do trawy wybrać? Przygotuj odpowiednie pH gleby
Należy zacząć od podstaw, czyli przystosowania pH gleby do wymagań trawnika. Optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,5. Jeśli ten parametr jest zbyt duży i wynosi np. 7, to warto zastosować nawozy zawierające siarkę. Jednak w Polsce znacznie częściej występuje problem ze zbyt kwaśną glebą, w takim wypadku trzeba zastosować nawozy wapniowe, które zwiększą poziom pH.
Jak określić pH gleby? Najlepiej jest oddać próbkę gleby do laboratorium, dzięki temu masz pewność, że uzyskasz wiarygodne i miarodajne informacje.
Wykorzystaj odpowiednie nawozy mineralne
Gdy poziom pH jest ustabilizowany, to możesz stosować nawozy do trawy zawierające składniki odżywcze. Dzięki nim roślina jest odżywiona i ma substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju. To przekłada się na gęsty trawnik o intensywnym kolorze.
Jaki nawóz mineralny wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na skład. Preparaty do trawy powinny zawierać dużą ilość azotu i fosforu. Ponadto warto zwrócić uwagę na zawartość potasu, magnezu, czy też żelaza. Najlepiej wybrać produkty dedykowane do traw.
Trzeba także zwrócić na rodzaj preparatu. Na rynku są dostępne m.in. nawozy płynne, granulowane oraz długo działające. Od formy zależy częstotliwość stosowania. W przypadku nawozów długo działających wystarczy nawożenie co ok. 3 miesiące, natomiast używając środków płynnych, trzeba nawozić średnio raz na tydzień.
Kiedy i jak stosować nawozy do trawnika?
Trawnik należy nawozić w całym okresie wegetacji, czyli od marca/kwietnia do października. Istotne jest aplikowanie środków w odpowiednich warunkach. Duże znaczenie ma także pora dnia, w której będziesz rozprowadzał preparat. Nie należy tego robić, gdy słońce jest duże, ponieważ wtedy trawa może zostać wypalona. Najlepiej nawozić trawnik wieczorami lub w pochmurne dni. Jednocześnie trzeba pamiętać, że roślina musi być sucha, ponieważ w przeciwnym wypadku granulki przyczepią się do źdźbeł trawy.
Należy pamiętać o tym, żeby rozprowadzać granulat równomiernie. W przeciwnym wypadku mogą powstać nieestetyczne plamy na trawniku — tam, gdzie będzie go więcej może dojść do uszkodzeń roślin, a w pozostałych miejscach trawnik będzie słabiej odżywiony. Ponadto po nawożeniu trawę trzeba intensywnie podlać.